Malgorzata Mirga-Tas

Toen zuslief en ik de zalen in liepen van het Bonnefanten, waar we het werk konden bewonderen van de Roma kunstenares Malgorzata Mirga-Tas werden we overdonderd door de schoonheid en kleurenpracht van haar werk. De gigantische werken, allemaal gemaakt van textiel, dwongen respect af.

Malgorzata Mirga-Tas is een Poolse kunstenares en activiste, die behoort tot het Romavolk. Met haar werk wil ze het negatieve beeld van het Romavolk bestrijden en hen een eerbetoon brengen. De belangrijke rol van de vrouwen, die zorgen voor saamhorigheid en solidariteit, wil ze in haar werk benadrukken.

Mirga-Tas is beroemd geworden met haar grote textiele werken, collages, die lijken op schilderijen maar dan van stof. Bonnefanten had een zaal helemaal vullend gemaakt met 11 werken, de maanden van het jaar.

Per maand was er een voorstelling uit de Griekse mythologie, een sterrenbeeld en een voorstelling daarbij passend uit het dagelijkse leven van Mirga-Tas. De metershoge werken waren een gezamenlijk proces, waarbij ze hulp kreeg van (voornamelijk vrouwelijke) familieleden en buren.

Er was zoveel op te zien. En ondanks, dat het met stof en naald en draad gemaakt was, bleef de natuurgetrouwheid bewaard. Erg inspirerend allemaal.

Voor deze tentoonstelling heeft Mirga-Tas samengewerkt met Morena Bamberger, een Limburgse kunstenares afkomstig uit de Sinti-gemeenschap. Hun dialoog met als thema ‘thuis’ heeft voor beiden nieuw werk opgeleverd. De inkijkjes van Mirza-Tas in het dagelijkse leven van de hedendaagse Nederlandse Roma.

Bamberger werkte het thema uit o.a. in de vorm van een woonwagen met paard, maar ook helemaal met textiel.

Het ergens thuishoren is een item voor Roma en Sinti in deze tentoonstelling. Mirga-Tas werkt het zo uit.

Kortom, wij hebben hier vol bewondering rondgelopen en kwamen eigenlijk niet uitgekeken. Als ik dichterbij woonde, ging ik zeker nog eens terug! Zo inspirerend ook!

14 gedachtes over “Malgorzata Mirga-Tas

Plaats een reactie