Ed van der Elsken

In het Rijksmuseum is momenteel ook een tentoonstelling over het werk van de veelzijdige, soms grillige fotograaf Ed van de Elsken. (1925 -1990) Hij heeft in zwart-wit gewerkt, maar ook in kleur. Hij maakte experimentele boekontwerpen, tijdschriftreportages en films. Zijn werk had eigenlijk altijd het dagelijkse leven van mensen als onderwerp, waar ook ter wereld.

Zijn archief vanaf zijn eerste stappen als reportagefotograaf tot de opzet van zijn laatste fotoboek lag decennia lang opgeslagen in zijn houten huisje aan de IJsselmeerdijk bij Edam. In 2029 is een groot gedeelte van het materiaal overgedragen aan het Rijksmuseum in Amsterdam. Daar kunnen we nu een gedeelte van bewonderen.

Men was in die tijd gewend, dat de onderwerpen van foto’s mooi waren, mevrouwen op chique, ministers en kampioenen. In zijn beginjaren dreigde hij de richting van modefotograaf op te gaan, maar daar voelde hij zich toch niet goed bij.

Ed koos voor verliezers, dooie vogeltjes, arme mensen, die probeerde hij mooi te maken. Aanvankelijk kreeg hij weinig foto’s gesleten aan kranten en tijdschriften.

Uit zijn jaren in Japan:

Er was een zaal in het Rijksmuseum met als thema bloot/naked.

Fotomaatje M en ik zijn uit hetzelfde bouwjaar. Na afloop van deze prachtige tentoonstelling hadden wij het gevoel, dat bij het zien van al deze beelden, stromingen, ontwikkelingen, ons leven aan ons voorbij trok. De roerige 6o er jaren, alsmaar nieuwe modeverschijnselen en noem maar op. Eigenlijk dus ook een feest der herkenning.

Een aanrader!!

4 gedachtes over “Ed van der Elsken

Plaats een reactie