Deze rode Amerikaanse rivierkreeft stak zomaar het pad over en werd bijna overreden. Deze exoot, die van nature niet thuishoort in Nederland, richt schade aan de natuur aan. Hij heeft geen natuurlijke vijanden en laat maar weinig waterplanten op de bodem van sloten en vijvers ongemoeid. Zo blijft er minder over voor inheemse soorten, wordt het water troebeler en neemt de kans op blauwalg toe.Hij is dus een groot gevaar voor onze onder- water -wereld.

Exoten zijn er heel wat meer, zowel bij planten, dieren en vogels. Ze komen hier door toedoen van de mens en moeten zich dan in een voor hen vreemde biotoop in leven zien te houden. Zo zien we in ons dorp ook vaak halsbandparkieten rondvliegen en krijsen. Zij zijn ooit ontsnapt uit de dierentuin of volière, gaat het verhaal.

Verder zijn onze weilanden in dit waterrijke gebied vergeven van de nijlganzen. Ze planten zich enorm snel voort en overheersen andere vogelsoorten zoals de wilde gans, die hier wel gewoon thuishoren. Nijlganzen komen sinds het eind vijftiger jaren in Nederland voor. Het zijn vogels die ontsnapt zijn uit watervogelcollecties.



Dit is nog maar een greep uit wat soorten, die wij al bijna helemaal gewoon vindenen en er zijn er nog heel veel meer.
Op een dag op een wandeling zagen we 2 papagaaien in het wild in een boom. Hoe die overleefden vroegen we ons af. De parkieten zijn in een bosje hier dichtbij echt een plaag.
LikeLike
Heb ze hier nog niet gezien, die parkieten. Maar het lijkt me heel erg als ik mijn dagelijks bezoek van de meesjes zou moeten missen.
LikeLike
Ooit worden de exoten het nieuwe normaal! 😦
LikeLike
Die rivierkreeft had je rustig dood mogen rijden. Daar zou weinig mee verloren gaan. Ze zitten hier in de Friese wateren ook rondom.
De halsbandparkieten hebben ons nog niet weten te bereiken. Maar nijlganzen hebben we hier wat mij betreft wel genoeg. Wel een mooie eerste foto daarvan trouwens.
LikeGeliked door 1 persoon
Tja, fotogeniek zijn ze wel!
LikeGeliked door 1 persoon
Dat meen je niet, van die kreeft. Wist ik niet.
Wij hebben hier drie maanden een parkiet op ons balkon gehad. En dat midden de winter. Plots is hij dan toch niet meer komen opdagen. En toch vond ik dat jammer. Hij hoorde er al een beetje bij.
LikeLike
Wij hebben hier veel te veel krabben! Vangen en opeten wordt er gevraagd!
LikeLike
Over de rivierkreeften heb ik ook het een en ander gelezen en gehoord. Een ware plaag, naar het blijkt. Restaurants doen er soms hun voordeel mee.
LikeLike
Die ganzen zijn een plaag aan het worden!
Bertiebo
LikeLike
hier in Leogang staat op veel plekken Japanse Duizendknoop, dat wil je echt niet in je tuin ….
LikeLike
Ja, ook zoiets.
LikeLike
Gelukkig zie ik nog geen halsbandparkieten in de Krimpenerwaard maar die nijlganzen, een drama.
LikeLike