Zondagmiddag wandeling door Schardam, dorpje aan het IJsselmeer. Een Banpaal en de Hervormde kerk zijn blikvangers.

De banpaal uit 1761 is een rijksmonument. De Eenhoorn bovenop en het wapen van Hoorn op de paal markeerde vroeger het rechtsgebied van Hoorn. Als je verbannen werd moest je dus voorbij die banpaal en mocht je het gebied niet meer in.

Een banne was dus een rechtsgebied, wat vaak overeenkwam met een stadsgebied. In onze taal zitten nog allerlei verwijzingen naar het vroegere rechtssysteem: in de ban doen, bandiet, verbannen, banneling en je hebt nog bandijken. Plaatsnaam Banne Buiksloot en Vrijenban een wijk in Delft hebben hun naam er ook aan te danken.
Mooi fris Schardam…
Mooie frisse foto’s dus!
LikeGeliked door 1 persoon
Interessant, waar ‘ban’ vandaan komt. Mooie foto’s! Zoals altijd. 🙂
LikeGeliked door 1 persoon
Ziet er alweer erg leuk uit!
LikeGeliked door 1 persoon
Wat grappig, dit stukje geschiedenis.
LikeLike
Nou moe… ik was daar ook gistermiddag. Zo groot is het er nou ook weer niet
LikeGeliked door 1 persoon
Ha ha, hebben we achter elkaar aangelopen?
LikeLike
Ja dat moet haast wel. Echt stom én jammer
LikeGeliked door 1 persoon
Ja zeker, volgende keer beter hè.
LikeLike
Nog nooit van banpalen gehoord! Mooie foto’s.
LikeGeliked door 1 persoon
mooi die hoge waterstanden, zo zie je het niet vaak meer, kennelijk een natuugebied waar het waterpeil niet verlaagd wordt ten behoeve van grote landbouwmachines.
LikeGeliked door 1 persoon
Weer een leuke wandeling. Mocht je ooit je voeten nog eens richting Sloten zetten, daar zit ook een fraaie banpaal.
LikeGeliked door 1 persoon
Weer wat geleerd, leuk!
LikeGeliked door 1 persoon
Dank zij jouw wandeling en blogbericht weten we nu de oorsprong van de term “verbannen”. Had tot hiertoe nog nooit over een banpaal gehoord.
LikeGeliked door 1 persoon
Vrijenban door jou verklaard, hoe leuk!
LikeGeliked door 1 persoon